Czy warto?

dave

Członek ekipy
Hej eveneme,

zaryzykuję stwierdzenie, że na forum o XF otrzymasz jedyną słuszą odpowiedź i tak samo, na forum IPS. ;)

Podchodząc jednak na trzeźwo do tematu, to zależy czego dokładnie oczekujesz. Zarówno XenForo, jak i IPS, mają wiele ciekawych funkcji i prawdziwa zabawa zaczyna się podczas konfiguracji, jak i chęci skorzystania z zewnętrznych rozszerzeń (często także płatnych).

Jeśli chodzi o mnie, z IPS nie miałem za dużo styczności, tym bardziej z ostatnimi odsłonami. Ostatnio używana przeze mnie wersja była 1.2 lub 1.3, a więc relikt.

Ogólnie zasugerowałbym najpierw rozeznanie się w cenie obydwu produktów. Za licencję XenForo przez pierwszy rok zapłacisz 160$ oraz 55$ za każdy kolejny. Z tego co widzę, na stronie IPS, koszty oscynują w granicy 200$ za licencję oraz 25$ za przedłużenie, które w tym wypadku trwa tylko pół roku.

Może warto byłoby też pomiziać XenForo i IPS na żywo? Na każdej ze stron znajdziesz możliwość zamówienia wersji demonstracyjnej, aby przekonać się, co tak naprawdę oferują.

Pozdrawiam
 

eveneme

Użytkownik
Tak, ale xenforo to 160$ + vat natomiast IPS równe 200$ i juz vatu nie naliczają :) Ogolnie xenforo chyba jest bardziej rozbudowany od ips natomiast ips bardziej wizualnym designem przekonuje bardziej :)
 

dave

Członek ekipy
Jeśli chodzi o IPS to na pewno ciężko jest czegoś "nie znaleźć", ponieważ oni siedzą na rynku od 20 lat, mają ogromną społeczność i bazę dodatków, jak i rozszerzeń (duża baza dodatków = spora konkurencja = konkurencyjne ceny). XenForo jest o połowę młodszym produktem stąd też nie może pochwalić się takim zapleczem rozszerzeń, ale... niemal wszystkie fora (technologiczne), które kiedyś obserwowałem, przeszły właśnie na XenForo. To musi o czymś świadczyć.

Jeśli chodzi o wygląd to już kwestia gustu, ale z tego co zauważyłem to jest sporo stylów, które nie są publikowane w oficjalnej bazie rozszerzeń do XenForo. Nieco więcej znajduje się na stronach autorów, którzy opublikowali kilka stylów, a resztę zostawili u siebie na stronie.
 

XENFOR

Użytkownik
Polecam, nie tylko ze względu na ceny, ale i funkcjonalność. XF kontynuuje rozwój oprogramowania przy zachowaniu małej ilości błędów i reaguje bardzo szybko na zgłoszone błędy oraz nowe trendy.
 

Dopamina

Użytkownik
Trochę odkopię temat, bo z IPS korzystałem od wersji IPB 3.3 czyli już kawał czasu. Jakiś czas temu sprzedałem licencję i potem żałowałem. Jednak teraz, po zmianach jestem zadowolony z tej decyzji.

IPS bardzo sobie poleciał w kulki według mnie. Zakaz odsprzedaży licencji, podniesienie cen, wymuszenie zakupu całego pakietu IPS za około 2100zł! Dodatkowo przymus przedłużania licencji, bo inaczej po 2 latach PRZEPADA całkowicie!

Zero poszanowania użytkownika - większość chciała tylko forum a ma przymus zakupu wszystkiego, za wyższą cenę. Dlaczego? Bo maja takie widzimisię i tyle.


Co do samego skryptu, bardzo dobry, stabilny, estetyczny - dużo dodatków, szablonów, możliwości konfiguracji. W sumie nie widzę żadnych minusów, byłem mega zadowolony jak korzystałem przez te kilka lat (naście?).
Szkoda, że pod względem właśnie licencji tak popłynęli, dlatego m.in zdecydowałem się na XF...
 

dave

Członek ekipy
A to ciekawe, co piszesz. IPB nigdy szczególnie mnie nie interesowało. W dobie komercyjnych forów ciężko jest śledzić wszystko i wszystkich. :) XenForo ze względu na swój wiek, na pewno nie może poszczycić się tyloma rozszerzeniami, co IPB, ale społeczność działa prężnie i przed nami długo oczekiwana wersja 2.3, a później 3.0, która powinna wnieść coś więcej, niż tylko usprawnienia.
 

Dopamina

Użytkownik
Tak na prawdę to tych rozszerzeń może i jest dużo, ale spora część (no ~20% a może już wiecej) po przejściu na IPS4 nie była aktualizowana przez autorów. Teraz przygotowują się do IPS5 i - uwaga o_O - zamknęli własny market z wtyczkami i stylami - zrzucili ciężar przechowywania, udostępniania czy sprzedawania "dodatków" do IPS na ich twórców.
Teraz każdy kto udostępniał swoje produkty i chciałby dalej to robić jest zmuszony hostować własny sklep/portal z tymi dodatkami. Podobno zrobili to m.in ze względu na zmniejszony ruch w owym markecie. Coś ciężko mi w to uwierzyć, no ale...

Ogólnie jeśli chodzi o IPS to od jakiegoś czasu mają poronione pomysły, może i się rozwijają ale wątpię żeby wyszło im to na zdrowie. W końcu większość for to są fora hobbistyczne, dla zabicia czasu itp. i nie zarabiają na siebie, nie mówiąc już o 499 dolarach za skrypt + 200 dolarów (!!!) rocznie za aktualizacje i support. Przecież te kwoty są jakieś chore.

Bardzo licze, że XF wyprzedzi IPS w przyszłości i w dalszej perspektywie zacznie przejmować rynek. Ja wiem, nie korzystam jeszcze z XF (tylko dlatego, że czekam na licencję) to co tam wiem, ale za same praktyki i podejście do ludzi należy im się pstryczek.
Obecnie chyba nie ma już na rynku tak dobrych skryptów jeśli chodzi o te płatne, no może jeszcze WoltLab.

Trzymam kciuki za rozwój XF pod względem skryptu jak i dodatków.
 

Danloona

Użytkownik
Trochę odkopię temat, bo z IPS korzystałem od wersji IPB 3.3 czyli już kawał czasu. Jakiś czas temu sprzedałem licencję i potem żałowałem. Jednak teraz, po zmianach jestem zadowolony z tej decyzji.

IPS bardzo sobie poleciał w kulki według mnie. Zakaz odsprzedaży licencji, podniesienie cen, wymuszenie zakupu całego pakietu IPS za około 2100zł! Dodatkowo przymus przedłużania licencji, bo inaczej po 2 latach PRZEPADA całkowicie!

Zero poszanowania użytkownika - większość chciała tylko forum a ma przymus zakupu wszystkiego, za wyższą cenę. Dlaczego? Bo maja takie widzimisię i tyle.


Co do samego skryptu, bardzo dobry, stabilny, estetyczny - dużo dodatków, szablonów, możliwości konfiguracji. W sumie nie widzę żadnych minusów, byłem mega zadowolony jak korzystałem przez te kilka lat (naście?).
Szkoda, że pod względem właśnie licencji tak popłynęli, dlatego m.in zdecydowałem się na XF...
Powiem tak, ja korzystałem z wielu silników począwszy od starego vBulletina 3. ;) i IPB od wersji 3.1 na piracie :p (niech pierwszy ktoś rzuci kamieniem kto tak nie zaczynał. ) ;) Licencji się dorobiłem dopiero przy wersji 4.x...
I bez precsdensowo się zgadzam, że IPS przegiął pałę po całości ze zmianami w licencyjnymi w 5-ątce, ale musimy też spojrzeć prawdzie w oczy dla IPSu od dawna nie liczą się hobbyści tworzący fora tylko grube ryby w postaci korporacji. I stety niestety w ten rynek celują, byznes is byznes.

Ja największą uwagę do IPSu to mam z tytułu takiego, że strasznie utrudnili migrację od siebie na inne silniki. Chodzi o to, że oni w jakiś swój dziwny sposób parsują posty w bazie danych, przez co po przeniesieniu na inny silnik rozjeżdża się mega formatowanie.

A to ciekawe, co piszesz. IPB nigdy szczególnie mnie nie interesowało. W dobie komercyjnych forów ciężko jest śledzić wszystko i wszystkich. :) XenForo ze względu na swój wiek, na pewno nie może poszczycić się tyloma rozszerzeniami, co IPB, ale społeczność działa prężnie i przed nami długo oczekiwana wersja 2.3, a później 3.0, która powinna wnieść coś więcej, niż tylko usprawnienia.
A to akurat nie jest do końca prawda, na ten moment xenForo ma więcej dodatków niż wszystkich dodatków do IPS razem wziętych.

Oczywiście, w przypadku xenForo twórcy nie orają dodatków przy nowej wersji jak to robił IPS, więc niestety większość dodatków do IPS przepadła bezpowrotnie.


Tak na prawdę to tych rozszerzeń może i jest dużo, ale spora część (no ~20% a może już wiecej) po przejściu na IPS4 nie była aktualizowana przez autorów. Teraz przygotowują się do IPS5 i - uwaga o_O - zamknęli własny market z wtyczkami i stylami - zrzucili ciężar przechowywania, udostępniania czy sprzedawania "dodatków" do IPS na ich twórców.
Teraz każdy kto udostępniał swoje produkty i chciałby dalej to robić jest zmuszony hostować własny sklep/portal z tymi dodatkami. Podobno zrobili to m.in ze względu na zmniejszony ruch w owym markecie. Coś ciężko mi w to uwierzyć, no ale...

Ogólnie jeśli chodzi o IPS to od jakiegoś czasu mają poronione pomysły, może i się rozwijają ale wątpię żeby wyszło im to na zdrowie. W końcu większość for to są fora hobbistyczne, dla zabicia czasu itp. i nie zarabiają na siebie, nie mówiąc już o 499 dolarach za skrypt + 200 dolarów (!!!) rocznie za aktualizacje i support. Przecież te kwoty są jakieś chore.

Bardzo licze, że XF wyprzedzi IPS w przyszłości i w dalszej perspektywie zacznie przejmować rynek. Ja wiem, nie korzystam jeszcze z XF (tylko dlatego, że czekam na licencję) to co tam wiem, ale za same praktyki i podejście do ludzi należy im się pstryczek.
Obecnie chyba nie ma już na rynku tak dobrych skryptów jeśli chodzi o te płatne, no może jeszcze WoltLab.

Trzymam kciuki za rozwój XF pod względem skryptu jak i dodatków.

Szczerze, nie ma co się dziwić, trochę próbują podgapić od innych w xenForo jest praktycznie ta sama zasada, każdy kto chce sprzedawać swoje dodatki, sprzedaje je przez external site, nie zauważyłem, żeby bezpośrednio via xenforo.com dało się kupić dodatki inne niż te oficjalne. ;)
xF już dawno wyprzedziło IPS i vB oraz WoltLaba razem wziętych, głównie dlatego, że przejęło większość spuścizny po vBulletinie.
Zrzut ekranu 2024-02-17 o 02.20.59.png
(dane z DigitalPoint, są zwykle dość wiarygodne)
A jeśli chodzi o rozwój xenForo, trochę się rozwijają, niedawno odpalili swoją usługę cloudową, więc to na plus jak ktoś chce xF taniej. Natomiast mieli jakiś taki zastój od 2023, ale widzę że coś się rusza w ich przypadku i zaczynają powoli wracać do życia, wygląda to na tyle ciekawie, że może i nawet pokuszę się o renewala licencji na xF, bo przez to, że nic się nie działo to nie chciałem odnawiać.
Masz rację rynek silników forum kurczy się, ale no niestety sama ilość for kurczy się również, może kiedyś dojdzie do renesansu for, i ludzie powrócą do tej formy wymiany informacji i komunikacji.

PS. od 2024 xF chyba też podniosło ceny na licencję bo pamiętam że podstawowa licka xenForo kosztowała 165$ - VAT, teraz jest 195$ - VAT.
Też odwaliłem akcję na początku bodajże 2022, gdzie sprzedałem swoją lickę xenForo po okazyjnej cenie jakiemuś włochowi a później żałowałem, a sprzedawałem bo zachciało mi się IPSu.

Matt Mecham, też uciekł aż z The Admin Zone, chyba dlatego, że właśnie wylał się na niego kubeł pomyj i backslash od community przez te zmiany.

Dla mnie nie jest przesadą koszt 199$ za odnowienie, ale chamstwo w postaci tego, że musisz opłacić zaległe miesiące w okresie kiedy nie odnawiałeś licencji, i fakt, że jeśli nie przedłużysz licencji w przeciągu dwóch lat to tracisz ją bezpowrotnie i musisz kupić nową licencję za pełną cenę.

Czas pokaże, ale wygląda jakby ogólnie zbierały się czarne chmury nad silnikami forów, bo każdy podnosi ostatnio ceny, nawet WoltLab.
 

Grzegorz

Użytkownik
Jeżeli chodzi o podnoszenie cen to wszystko drożeje i to wysoko.
Jak inni podnoszą ceny inni też podniosą.
 

dave

Członek ekipy
A to akurat nie jest do końca prawda, na ten moment xenForo ma więcej dodatków niż wszystkich dodatków do IPS razem wziętych.
Ręki uciąć sobie nie dam, ale tych oficjalnych, z tego co widzę na szybko, to jest więcej: blogi, sklep, kalendarz, CMS, galeria, pliki. Podejrzewam więc, że tych nieoficjalnych powinno również być więcej.

Niestety z tego co widzę, to nie ma marketplace na IPB. Obiło mi się w zeszłym roku o uszy, że go CHYBA usunęli.

IPSu od dawna nie liczą się hobbyści tworzący fora tylko grube ryby w postaci korporacji
Na to wygląda... :oops:

499$ + 199$ odnowienia to sporo. Dodatkowo, nie wiem, czy to prawda, ale wygaśnięcie licencji nie może trwać więcej niż 24 miesiące, a jeśli już tyle przekroczy, to trzeba do odnowienia dopłacić każdy kolejny miesiąc, który się "pominęło". Traktujcie tę informację jednak z przymrużeniem oka, gdyż nie jestem jej pewny.
 

Danloona

Użytkownik
Traktujcie tę informację jednak z przymrużeniem oka, gdyż nie jestem jej pewny.
Jak wyżej pisałem, jako posiadacz licencji IPS, potwierdzam tą informację bo taką ofertę dostałem.
Zrzut ekranu 2024-02-17 o 11.25.55.png
Ręki uciąć sobie nie dam, ale tych oficjalnych, z tego co widzę na szybko, to jest więcej: blogi, sklep, kalendarz, CMS, galeria, pliki. Podejrzewam więc, że tych nieoficjalnych powinno również być więcej.
Oficjalnych tak jest więcej, nieoficjalnych jest dużo mniej. do seri 3.x było najwięcej bo ok 4/5k.
 
Powrót
Góra