Opinie na temat styli

Bobi

Użytkownik
Cześć, szukam opinii na temat styli do XenForo. Postanowiłem zakupić licencje sobie na urodziny i teraz chcę rozpocząć przygodę z tworzeniem własnego community. Myślę, że styl to ważna część forum, obecnie portfel się sporo odchudził, ale za jakiś czas trzeba będzie postanowić coś kupić. Widziałem darmowy styl udostępniony przez @dave lecz szukam czegoś innego. Widziałem, że style xenfocus i themehouse są po $30+ więc cena jest spora i nie wiem jak one się nadają dla osoby z małym doświadczeniem.
 

dave

Członek ekipy
Witam,

wszystko zależy od tego, jakiego stylu szukasz. Może masz jakieś przykłady?

Ogólnie sprawa wygląda tak, że - jeśli chodzi o mnie - to większość stylów XenForo w ogóle do mnie nie trafia. Brakuje mi "prostoty" i surowości lub czegoś mocno zbliżonego do stylów IPB. Chyba tylko oferta pixelexit odpowiada mi najbardziej, zerknij na


lub bezpośrednio na dema


Ja zdecydowałem się zmodyfikować nieco styl domyślny, ale gdyby tematyka mojego forum koncentrowała się na czymś innym to myślę, że wybrałbym coś z oferty właśnie pixeledit. Ogólnie to polecam jeszcze zajrzeć do działu modyfikacje szablonów znajdującego się na oficjalnym forum XF:


Dzięki prostym modyfikacjom możesz rozszerzyć możliwości Twoich stylów. Większość wymaga dłubania w kodzie, ale ma to swoje dobre strony, gdyż później otwiera Ci to furtkę na kolejne pomysły.
 

Bobi

Użytkownik
Puki co chciałbym zacząć od czegoś "prostego w obsłudze", nie mam znajomości PHP i mizerną wiedzę o HTML/CSS, dopiero zaczynam przygodę z tematem. Zawsze mnie interesowały fora, chociaż już są dość mało popularne, wyparte przez inne media. Strona xenfocus ma fajne style, prawdopodobnie tam kupie styl w przyszłości jak ogarnę się co do reszty, puki co szukam ważnych informacji na temat zabezpieczeń i pierwszych kroków jako administrator forum.
 

dave

Członek ekipy
Jeśli trafiłeś już na swój wybór - to świetnie.

W przypadku PHP to myślę, że zbaczamy już w kierunku rozszerzeń niż stylów, no chyba, że myślisz o czymś zaawansowanym. XenForo uważane jest za bezpieczne, ale i najlepsze zabezpieczenia trafi licho, gdy administrator da ciała.

Możesz włączyć tzw. 2FA, zabezpieczyć stronę administratora dodatkowym hasłem (lub określonym IP, choć warto z tym uważać, gdy ma się dynamiczny adres), stosować skomplikowane hasła (szczególnie na koncie FTP), a także prześledzić domyślne ustawienia XenForo i w razie potrzeby sprawić, aby niektóre z nich były "surowsze" (np. blokowanie błędnych prób logowania, blokowanie określonych adresów IP), tworzyć kopie zapasową, a poważniejsze zmiany lepiej testować lokalnie, a dopiero później na żywym forum. Znajomym nie rozdawać uprawnień administratora, a najlepiej okresowo wymuszać zmiany hasła. Aktualizacje też są ważne (warto przeglądać listy zmian) i lepiej ich nie odkładać.

Tu jest ciekawy dodatek uzupełniający 2FA, wprowadzający np. wsparcie dla kluczy FIDO2 (Yubikeys), ale to już jest raczej maksimum i nie znam nikogo, kto na forum korzysta z takich rzeczy (prędzej na koncie e-mail).
 

Bobi

Użytkownik
Większość informacji, które dałeś to podstawy dobrego administratora i nimi się kieruje. Pierwsze co to szukałem właśnie czy musze zabezpieczyć hasłem/blokadą IP foldery. Pamiętam, że kiedyś za czasów forów na skrypcie phpBB usuwało się folder install lecz z tego co wyczytałem to w XenForo tak się nie robi. Jestem daleko w tyle z technologią, zatrzymałem się w okolicach 2006/7 roku. Ostatnio liznąłem trochę nowego HTML i CSS i czytałem o innych nowościach, ale jest tego tak dużo, że ciężko się połapać po takiej przerwie.
 

dave

Członek ekipy
Pamiętam, że kiedyś za czasów forów na skrypcie phpBB usuwało się folder install lecz z tego co wyczytałem to w XenForo tak się nie robi.

To zależy. Tak naprawdę folder ten potrzebny jest do przebudowy pewnych danych albo re-instalacji forum (po uprzednim usunięciu pliku install-lock.php). Możesz przebudować np. frazy języków albo szablony. Nie ma to wpływu na treści zamieszczone na forum, ale mimo wszystko jest to katalog wrażliwy, dlatego możesz zmienić jego nazwę lub zabezpieczyć go dodatkowym hasłem. :)
 

Bobi

Użytkownik
Sprawdzałem kompatybilność plików i pokazywało, że brakuje właśnie tego folderu więc go wrzuciłem z powrotem. Próbowałem zainstalować ten styl, który jest za darmo z Themehouse, lecz występowały jakieś problemy w logach. Jeszcze mam za małe doświadczenie, puki co będę dopiero poznawał panel administracyjny a potem zabiorę się za resztę.
 

XENFOR

Użytkownik
Większosć wyglądów XF to przerost formy nad treścią dla europejskiego użytkownika. Natomiast na innych kontynentach najbardziej rozbudowane i przekoloryzowane wyglądy są bardzo często używane, a użytkownicy zachwycają się nimi.
 

dave

Członek ekipy
Większosć wyglądów XF to przerost formy nad treścią dla europejskiego użytkownika.

Cieszę się, że ktoś ma podobne lub takie same odczucia, co ja, w tym temacie. Pisząc szczerze to nie znalazłem chyba jeszcze stylu/szablonu dla XenForo, który wywołałby u mnie przysłowiowe "wow". Zdaje się, że większość twórców podchodzi do tematu "na całego" starając się stworzyć wygląd XF zupełnie na nowo.

Może to efekt wieloletniego obcowania z forami typu phpBB2, SMF czy MyBB, gdzie człowiek cieszył się z każdej możliwej zmiany 15 lat temu. Może po prostu wolę konsumować treść strony od jej wyglądu.

Osobiście lubię prace PixelExit.


Jest też polski StylesFactory, jednak przeglądając ich portfolio na szybko wydawać by się mogło, że ich motywem przewodnim są gry komputerowe. Choć w sumie nikt nie broni przed wykorzystaniem którejś z ich prac na forum o kwiatkach ;)

 
Powrót
Góra