[PWA] Forum jako aplikacja na telefon, komputer

Witam serdecznie,

twórcy XenForo w wersji 2.2 udostępnili ciekawą opcję, po włączeniu której istnieje możliwość "zainstalowania" forum na telefon, komputer i innym urządzeniu mobilnym, w formie aplikacji.

W tym celu do dyspozycji użytkownikom udostępniono funkcję aplikacji PWA. Aplikacja PWA (Progressive Web App) to nic innego, jak aplikacja internetowa, którą można zainstalować na różnych urządzeniach, i która sprawia wrażenie jakby obcowało się z prawidzą aplikacją forum.

Wymagania PWA​

Jedynym i chyba najsurowszym wymogiem włączenia aplikacji PWA jest posiadanie i uruchomienie certyfikatu SSL na serwerze, dzięki któremu zabezpiecza się komunikacje w Internecie. Po aktywacji takiego certyfikatu, wejście na forum możliwe jest z wykorzystaniem protokołu https. Taki certyfikat można zamówić dokładnie tak samo, jak w przypadku domen czy usług z nich związanych, a sama aktywacja trwa ok. godzinę.

Oprócz certyfikatu SSL, należy przygotować ikony naszej aplikacji, bez których konfiguracja aplikacji nie będzie możliwa. XenForo zaleca przygotowanie takich ikon w rozmiarach 192 x 192 pikseli oraz 512 x 512 pikseli.

Aktywacja PWA​

Kiedy już spełniamy powyższe wymagania aplikacji PWA, przechodzimy kolejno do panel administratora -> ustawienia PWA.

1609692807400.png

Komunikat wyświetlający się na w/w stronie pozwala potwierdzić możliwość skonfigurowania omawianej funkcji. Teraz wystarczy przewinąć w dół, aby przesłać brakujące ikony i zatwierdzić konfigurację.

1609692965301.png

Instalacja PWA​

Personalizacja PWA jest dość ograniczona i zależy wyłącznie od kilku ustawień i wyglądu (stylu, szablonów) forum. Aby zainstalować teraz aplikację na naszym urządzeniu, należy na tym urządzeniu przejść pod adres forum.

Przykłady użycia PWA​


🖥️ Na komputerze z zainstalowanym systemem Windows 10 i aplikacją Microsoft Edge należy na pasku adresu wybrać symbol + .

1609693342662.png
A następnie kliknąć opcję Install.

📱Na urządzeniu z iOS należy odwiedzić forum, wybrać w przeglądarce polecenie "więcej", a następnie dodać stronę do ekranu głównego.

PWA_iOS.jpg

📱 Na urządzeniu z systemem operacyjnym Android przechodzimy pod adres forum, wybieramy tzw. "hamburger menu", a więc nawigację dostępna po lewej stronie forum i z dołu menu wybieramy opcję "instaluj".

PWA_Android.jpg
 
Ostatnia edycja:
Powrót
Góra