• Ze względu na okres wakacyjny, czas reakcji wsparcia może wydłużyć się nieznacznie.

Serwery CDN

Grzegorz

Użytkownik
Witam.
Zaczęłam używać serwera CDN gcore stronka jakoś działa stabilnie
Miałem użyć cloudflare ale gcore też dobrze mi działa.
Jakie wy macie doświadczenia z cdn i czy opłaca się to używać?
 

dave

Członek ekipy
Hej,

za dużo w tym wątku niestety nie podpowiem. Osobiście CDN ma dla mnie sens, kiedy forum/strona nastawiona byłaby na użytkowników rozproszonych na całym świecie, a tymczasem np. TO forum dedykowane jest głównie Polkom i Polakom, a jeśli ci przesiadują za granicą to wydaje mi się, że jeśli poczekają te pół sekundy lub sekundę dłużej na wczytanie witryny to nic się nie stanie. :) No chyba, że ktoś loguje się z Demokratycznej Republiki Timoru Wschodniego, no to poczeka sobie trochę dłużej... Oby. 🤔
 
Za 0

Grzegorz

Użytkownik
Google lubi właśnie szybko ładujące się strony.
Ja używam cdn z innego też powodu ale nie napiszę co to za powód. Ewentualnie prywatnie mogę napisać
 
Za 0

Grzegorz

Użytkownik
Ja używam też cdn bo cache robi plików statycznych i nie obciąża to statyka serwera głównego co powoduje też mniejszy transfer na serwerze lub hostingu a transfer mniejszy wiadomo że lepiej działa dla przykładu np olx używa też cdn mimo że jest nastawiony na polskich klientów.
 
Za 0

dave

Członek ekipy
Wiadomo, CDN ma wiele innych zalet, ale mimo wszystko nieszczególnie bawiłem się tym. Może ktoś inny wyrazi jeszcze opinię na ten temat. ;)
 
Za 0

Danloona

Użytkownik
CDN ma sens w momencie kiedy masz duży ruch na stronie i webserver nie wyrabia z serwowaniem treści statycznej, wtedy dobrym pomysłem jest właśnie serwowanie treści statycznej z serwera CDN.

Ale mówimy tutaj o naprawdę dużym ruchu mieszczącym się w kilku tyś użytkowników na dzień.

Na początku bym się tym nie interesował, ponieważ to rozwiązanie nie ma zbytnio sensu.
 
Za 0

Grzegorz

Użytkownik
Wiecie co mam jeszcze takie pytanie bo na moim forum adresy IP użytkowników są z gcore da się jakoś ustawić by pisały adresy IP użytkowników a nie serwera CDN? W google nie mogę nic na ten temat znaleźć
Pozdrawiam dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi
 
Za 0

dave

Członek ekipy
Możesz pokazać zwartość pliku src/config.php? Chodzi o frazy powiązane z REMOTE_ADDR. Możesz wkleić całą zawartość bez informacji o bazie danych.
 
Za 0

dave

Członek ekipy
Napiszesz więc jakie było rozwiązanie tego problemu? Ta wiedza może okazać się przydatna innym użytkownikom. :)
 
Za 0
Powrót
Góra