Serwery CDN

Grzegorz

Użytkownik
Witam.
Zaczęłam używać serwera CDN gcore stronka jakoś działa stabilnie
Miałem użyć cloudflare ale gcore też dobrze mi działa.
Jakie wy macie doświadczenia z cdn i czy opłaca się to używać?
 

dave

Członek ekipy
Hej,

za dużo w tym wątku niestety nie podpowiem. Osobiście CDN ma dla mnie sens, kiedy forum/strona nastawiona byłaby na użytkowników rozproszonych na całym świecie, a tymczasem np. TO forum dedykowane jest głównie Polkom i Polakom, a jeśli ci przesiadują za granicą to wydaje mi się, że jeśli poczekają te pół sekundy lub sekundę dłużej na wczytanie witryny to nic się nie stanie. :) No chyba, że ktoś loguje się z Demokratycznej Republiki Timoru Wschodniego, no to poczeka sobie trochę dłużej... Oby. 🤔
 
Za 0

Grzegorz

Użytkownik
Google lubi właśnie szybko ładujące się strony.
Ja używam cdn z innego też powodu ale nie napiszę co to za powód. Ewentualnie prywatnie mogę napisać
 
Za 0

Grzegorz

Użytkownik
Ja używam też cdn bo cache robi plików statycznych i nie obciąża to statyka serwera głównego co powoduje też mniejszy transfer na serwerze lub hostingu a transfer mniejszy wiadomo że lepiej działa dla przykładu np olx używa też cdn mimo że jest nastawiony na polskich klientów.
 
Za 0

dave

Członek ekipy
Wiadomo, CDN ma wiele innych zalet, ale mimo wszystko nieszczególnie bawiłem się tym. Może ktoś inny wyrazi jeszcze opinię na ten temat. ;)
 
Za 0

Danloona

Użytkownik
CDN ma sens w momencie kiedy masz duży ruch na stronie i webserver nie wyrabia z serwowaniem treści statycznej, wtedy dobrym pomysłem jest właśnie serwowanie treści statycznej z serwera CDN.

Ale mówimy tutaj o naprawdę dużym ruchu mieszczącym się w kilku tyś użytkowników na dzień.

Na początku bym się tym nie interesował, ponieważ to rozwiązanie nie ma zbytnio sensu.
 
Za 0
Powrót
Góra